Kulturní památky

Jindřichův Hradec

 

Jindřichův Hradec – rezidence nejvyšších zemských úředníků

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, je třetím největším památkovým komplexem v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v roce 1961.

Každá z prohlídkových tras v sobě skrývá interiéry a umělecké předměty, které lze spatřit jen
v jindřichohradeckém zámku. Patří k nim rytířský sál gotického paláce, jehož stěny zdobí Legenda sv. Jiří, vymalovaná roku 1338, zvláště dobře dochovaná pozdně gotická černá kuchyně, mimořádné zelené renesanční pokoje Adamova stavení nebo manýristický hudební pavilon Rondel a mnohé další.

Nádvoří zámku jsou pravidelně dějištěm tradičních, pro veřejnost pořádaných událostí, kterými jsou operní, divadelní a hudební představení.   

https://www.zamek-jindrichuvhradec.eu/cs

 

Aquashow Jindřichův Hradec

 

Unikátní vodní fontána je nainstalována v pasáži Obchodně - medicínského centra sv. Florián. AQUA SHOW nabízí nádhernou podívanou na obrazce tvořené kapkami padající vody v kombinaci se světelnými efekty a videoprojekcí za doprovodu působivé hudby. AQUA SHOW, která je zde nainstalována jako teprve druhá svého druhu v Evropě, zanechává silný emotivní zážitek snad v každém návštěvníkovi centra.

http://www.svflorian.cz/aquashow/

 

Třeboň

 

Na místě dnešního zámku stávala pravděpodobně od poloviny 14. století vodní tvrz pánů z Landštejna, jíž roku 1366 zdědili Rožmberkové. Ti se zároveň zasloužili o nadaci města, jaké se dostávalo královským městům - opevnění kamennou hradbou s příkopem, pořádání výročních trhů a dovoz soli. Zanedlouho se tak město i s bažinatým okolím stalo téměř nedobytným místem, jemuž zásluhou nových majitelů nechyběl klášter, pivovar či špitál. Zároveň došlo k přebudování panského sídla na mohutný hrad, nejspíše pravidelného oválného půdorysu, který tvořily hradby a časem i tři paláce a dvě věže. Součástí hradu byly obytné místnosti, velký sál, kaple, pokoje fraucimoru i vnější pavlače.  Význam města ještě vzrostl, když se v jeho okolí začaly zakládat rybníky, které obdivují turisté dodnes a v současné době probíhají snahy o jejich zápis na seznam UNESCO.

https://www.zamek-trebon.cz/cs

 

Červená Lhota

Život mimo čas

Těmito slovy charakterizoval Zdeněk Kalista jedinečnou atmosféru bizarního vodního zámku, který během staletého vývoje střídal majitele i stavební podoby, až se stal útulným domovem a zákoutím starých pořádků pro knížecí rodinu posledních majitelů Schönburg- Hartensteinů.  Návštěvu jejich autenticky dochovaného obydlí si můžete zpestřit procházkou anglickým parkem, plavbou v půjčené pramičce či modlitbou v zámecké kapli.  Renesanční zámek postavený v polovině 14. století s bohatými interiéry posledních majitelů Schönburg-Hartenstein.

https://www.zamek-cervenalhota.cz/cs

 

Landštejn

Románská pevnost v lesích České Kanady

Zříceniny svou neukončeností vzrušují naši fantazii a umocňují řetězení našich přestav a asociací. Více než jiné památky nás svým zjizveným, staletími patinovaným vzhledem dojímají a naléhavě v nás vzbuzují představu toku času, jenž nás dělí od jejich vzniku i zániku.

Josef Štulc

https://www.hrad-landstejn.eu/cs

 

Dačice

Rezidence rodu Dalberg – zámek zaslíbený umění a vědě

Původně renesanční zámek, postavený na konci 16. století pro rod Krajířů z Krajku, získal dnešní podobu během přestavby ve 30. letech 19. století. Náročná úprava interiérů, dokončená v roce 2012, umožnila návrat soukromých i společenských pokojů prvního patra do autentické podoby, jakou měly na počátku 20. století. V 21 místnostech prohlídkové trasy se vrátíte do časů, kdy zámek obývaly poslední generace rodu Dalbergů. Dalbergové zámek zvolili za své reprezentační sídlo a shromažďovali zde své cenné umělecké a také přírodovědné sbírky.

https://www.zamek-dacice.eu/cs

 

Telč

Renesanční skvost uprostřed Českomoravské vrchoviny a střední Evropy pod ochranou UNESCO

Rozsáhlý zámecký areál v Telči je dnes oprávněně nazýván perlou moravské renesanční architektury. Na místě původního gotického hradu bylo v druhé polovině 16. století vystavěno reprezentativní sídlo, velmi silně ovlivněné italskou renesancí. Překrásné interiéry doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Nejvýznamnější je výzdoba Zlatého sálu s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem, další autenticky zachované kazetové stropy jsou v sálech Modrém a Rytířském a sklípkové klenby v gotické části zámku. V severní části paláce se nachází autenticky dochované obytné místnosti posledních majitelů - Podstastzkých z Lichtensteina. Součástí areálu je i francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžerií. Na telčském zámku se natáčely slavné české pohádky jako Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a další. Komplex zámku a historického centra města byl roku 1992 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

https://www.zamek-telc.eu/cs

 

Hluboká nad Vltavou

Původně královský hrad na ostrohu nad řekou Vltavou se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Současná podoba zámeckého areálu včetně parku a okolní krajiny byla inspirována cestami knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga do Velké Británie, který se jako představitel významného a bohatého rodu zúčastnil korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. Jako čestný diplomat habsburské monarchie cestoval na korunovaci se svou manželkou kněžnou Eleonorou, která velmi ovlivnila svými nápady vzhled zámku. Hluboká se záhy stala sídelním zámkem rodu Schwarzenberg. Široké návrší ostrožny umožňovalo rozšiřovat zámek a budovat v jeho okolí jak hospodářské dvory, tak i obory s množstvím zvěře. Zámek sám byl v první třetině 18. století barokně přestavěn a tuto podobu si udržel až do romantické přestavby kolem poloviny 19. století. Vzorem pro přestavbu tehdejšího barokního zámku byl hlavně královský zámek Windsdor. Po roce 1947 v tomto směru pokračoval československý stát. 

     Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a ušlechtilým dřevem. Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitrážemi a keramikou z Delft. Portréty na stěnách znázorňují nejvýznamnější členy rodu Schwarzenberg. Přístupné jsou i soukromé pokoje posledních majitelů Hluboké, knížete Adolfa a jeho manželky Hildy. V suterénu zámku je přístupná zámecká kuchyně se zámeckou cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století. 

https://www.zamek-hluboka.eu/cs

 

Český Krumlov

Zámek Český Krumlov – sídlo krumlovských vévodů

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.

https://www.zamek-ceskykrumlov.eu/cs

 

České Budějovice

Nepřehlédnutelná dominanta města byla se svými 72 metry do nedávné doby nejvyšší stavbou ve městě. V minulosti sloužila jako zvonice a hláska. Z jejího ochozu je nádherný výhled na celé Budějovice a nejbližší okolí. Věž má celkem 5 zvonů z nichž největší má jméno Bumerin (r. 1723 – hmotnost necelé 3,5 t) a nejmladší Budvar (r.1995) V těsném sousedství se nachází barokní chrám sv. Mikuláše ze 17. století.

Stavba Černé věže proběhla v létech 1549-1577. Renesanční věž plnila úlohu strážní věže a zvonice. Stavbu řídili italští stavitelé (H. Spart, Lorenz, F. Fogarell) Celková výška věže je 71,9 m. Uvnitř věže se nachází 5 zvonů, největší z nich je Bumerin (rok 1723, hmotnost 3429 kg). Další zvony jsou Marta, Oktáva, Maria a nejmladší je Budvar (rok 1995, hmotnost 1100 kg), který zvoní denně poledne. Ve výšce ochozu je hodinový stroj (rok 1892). Po vystoupání 225 schodů je z výšky 45,67 m nádherný pohled na České Budějovice a okolí.

http://www.kbudejicumcesta.cz/cz/turistika-a-volny-cas/stranky/pamatky.aspx

 

Tábor - Muzeum čokolády

Vše o čokoládě a marcipánu. Dílny.

Budete se bavit, vyrobíte si svoji čokoládovou tabulku, něco se dozvíte a ještě si zamlsáte. Otevřeno máme denně po celý rok. Vlastní výroba pralinek a zákusků.

http://muzeum-cokolady-a-marcipanu-tabor.business.site/


Facebook
Instagram

Zadejte dotaz

(ochrana proti spamu)

Návštěvní řád
-> Kulturní památky <-
Zážitky